Proč Warren Buffett nenávidí zlato

Miliardář Warren Buffett se jedním z nejbohatších mužů na světě rozhodně nestal díky investicím do zlata. Přestože řada investorů nakupuje zlato jako pojistku proti inflaci, nebo dokonce spekuluje na pohyb jeho ceny, Věštec z Omahy žlutý kov přímo nenávidí.

Vydáno: 10. 4. 2020

"Vykopali ho někde v Africe, my jsme ho pak roztavili, vykopali jsme jinou jámu, pohřbili ho v ní a zaplatili lidi, aby stáli kolem a hlídali ho. Nemá vůbec žádné využití. Kdokoli se na naše počínání dívá z Marsu, musí nad tím kroutit hlavou," řekl kdysi o zlatě Buffett.

 

Když přijde řeč na zlato, slavný investor si prostě nebere servítky. Podle něj hodnota zlata spočívá pouze v lidském (nesmyslném) odhodlání tuto hodnotu bránit. To však podle Buffetta není na zlatě to nejhorší. Nejhorší je totiž to, že je zlato bezcenné nikoli ve smyslu toho, kolik jsme ochotni za něj platit, ale tím, že nevytváří žádnou další hodnotu.

 

V roce 2011, kdy se cena zlata dostala na historický rekord, se Buffett v dopise akcionářům do zlata řádně obul a nazval ho neproduktivním aktivem. (Mimochodem, od té doby cena zlata klesla o více než třetinu.) "Aktiva jako zlato nikdy nic nevytvoří. Kdo je kupuje, prostě doufá, že někdo jiný za ně v budoucnosti bude ochoten zaplatit více," napsal tehdy vášnivý hráč na ukulele. Problém zlata podle něj tkví v tom, že nemá ani využití, ani nic nevytváří. Používá se sice částečně průmyslově, ale v tak malé míře, že to neospravedlňuje množství, které je na světě produkováno.

 

Slavný investor přirovnal zlato k aktivům, která preferuje. "Světové zásoby zlata jsou 170 tisíc tun. Pokud by se všechno zlato roztavilo a dalo dohromady, vznikla by krychle o hraně 22 metrů." Její hodnota by při ceně 1 220 USD za unci byla 10,4 bilionu USD. Tuto krychli nazval Buffett hromádka A.

"A teď vytvoříme hromádku B se stejnou hodnotou. Za tyto peníze si můžeme koupit veškerou zemědělskou půdu v USA a 16krát společnost ExxonMobil. Po všech těchto nákupech nám ještě více než bilion dolarů zbude. Umíte si představit investora, který by raději koupil hromádku A než hromádku B?" ptá se Buffett.

 

Přesto si investoři stále vybírají zlato namísto produktivních aktiv. "Můžete si se zlatou kostkou hrát, můžete se s ní laskat, ale ona vám stejně neodpoví a lásku neopětuje," dodal Buffett.

To je zhruba (v kostce) důvod, proč Buffett nenávidí zlato. Ten, kdo ho kupuje, doufá, že najde nějakého hlupáka, který ho od něj koupí za větší peníze. Jenže to není investování, ale hazard. Buffett se místo toho obklopuje aktivy, která tvoří hodnoty. Je to nekonečný proces, kdy bohatství plodí další bohatství. Využívá výhody vytváření zisku a nenechává se zlákat blyštivými předměty bez užitku.

 

 

 

 zdroj: http://www.investicniweb.cz/2014/9/30/proc-warren-buffett-nenavidi-zlato/