JAK NA KORONAVIRUS?

Dalo by se to pojmout jako příběh o třech zvířátkách – o koronaviru, černé labuti a medvědovi. Černá labuť – přesně tak se totiž říká neočekávané události, která má významný dopad na společnost. Např. na světových burzách způsobila tzv. medvědí trh, tedy klesající trh – nejčastěji se pak trh prohlásí za medvědí, pokud od svého vrcholu propadne o více než 20%. A přesně toho jsme svědky – kdo za to může? Koronavirus. A ani ne tak zvířátko samotné, jako obrana před ním a panika způsobená možnými dopady šíření tohoto viru. Co dělali ti, kteří jsou na dopady takové epidemie finančně připraveni? Co dělat, když už čas na přípravu není? Jak naopak takové situace využít ve svůj prospěch?

Vydáno: 27. 3. 2020

Prevence.   Raději neznat statistiky českých domácností, konkrétně počet těch, pro které dva týdny bez příjmu znamenají finanční nouzi. Stát nejspíš prodlouží dobu pobírání ošetřovného, zaplatí to ovšem daňoví poplatníci. A přitom řešením je dostatečná pohotovostní rezerva. A pokud ji nesníží rozbitá pračka, oprava auta nebo výpadek příjmu, zůstane na jakékoli jiné využití. Jak velká by měla být? Ideálně ve výši ročních výdajů, postačuje ovšem ve výši 3-6 měsíčních výdajů.

Pojištění.   Snad ho nebudete potřebovat. Pokud by ovšem taková situace nastala – např. nemoc, pak pozor na výluky ve vašem pojištění – jsou pojišťovny, které při vyhlášené epidemii zkrátka neplní. A jsou tu ale i pojišťovny, které neplní jen při aktivní účasti při nepokojích. I zde se ukazuje, jak propastný rozdíl může být mezi „mít pojistku“ a „být opravdu pojištěný“.

Investiční apokalypsa.   Většina zkušených investorů na propady, kterých jsme svědky, čeká už několik let. Jakkoli jsou okolnosti, které k propadům vedou, smutné, vytvářejí výjimečnou příležitost. Představte si, že byste šli kolem našeho Partners marketu a přes celou výlohu by byl nápis – „SLEVA 25%! Nakupujte za ceny z roku 2017“. V médiích se ale v ten samý okamžik dozvídáme o tom, jak se trhy hroutí, zastavuje se obchodování, akcie padají. Přirozeně, to jsou titulky, které si získají vaši pozornost – strach je totiž ta nejsilnější emoce, kterou mediální svět zná. Slevy netáhnou.

Budou slevy větší?   Investoři na burze svým chováním předjímají, počítají s nejčernějšími scénáři, takže je možné, že to nejhorší už akcie zažily. Stačí ovšem zákaz prezidenta USA vstupu z EU a trhy o několik procent poklesnou. Na druhou stranu, nelze počítat s tím, že růst nastane až po uklidnění paniky kolem koronaviru a dopadů epidemie na světovou ekonomiku. Warren Buffett tvrdí, že nakupovat se má, když v ulicích teče krev. Poslední významné dno akciového trhu jsme zažili 9. března 2009 a to se psalo, že Wall Street už nikdy nebude takový jako dřív, že burzy de facto končí. Až se bude psát o ústupu epidemie, budeme mít ty nejrůstovější dny už za sebou. S nejvyšší pravděpodobností se vám trefit dno nepodaří.

Spekulovat?   Od spekulací klienty odrazujeme – kromě výnosů totiž sledujeme a vyhodnocujeme především rizika daných investic. V zimě nejspíš nepůjdete na procházku v tílku jen proto, že jste přesvědčeni (a zaspekulujete na to), že přijde razantní teplá fronta a přece se nebudete potit. Na druhou stranu, v létě nevyrazíte na výlet s overalem a beranicí v batůžku – co kdyby přišla studená fronta? Stejně tak i na finančních trzích lze využívat zkušenosti a chovat se úměrně situaci. Nahrává tomu strategie – na dlouhých horizontech držet dynamičtější aktiva (např. akciové podílové fondy), které na dlouhých horizontech generují zajímavý výnos. Čím kratší horizont je, tím větší konzervativní složka by v portfoliu měla být. O tom, co má být v portfoliu tedy mnohem více rozhoduje cílový horizont (kdy prostředky budou potřeba – podpora dětí, splacení hypotéky, renta) a postoj k riziku (ustát krátkodobý propad) než to, co se aktuálně děje na trzích.

Přikupovat.   Přesto přese všechno při propadech trhů nebuďte pasivní! V momentě, kdy výrazně poklesne cena mouky, tak nevyrazíte na trh se svých zásob zbavit, nejspíš naopak přikoupíte. Na akciových trzích to není jiné – dokonce se dá hovořit o větší jistotě, že trhy dlouhodobě porostou, o mouce bych se to neodvažoval tvrdit. Budete-li se držet jednoduchého pravidla – při poklesu o více než 10% přikupuju a ne více než třetinu volných (dlouhodobě) prostředků, nepovažujeme toto za spekulaci, ale racionální využití slevy na akciových trzích, která se ve střednědobém horizontu vrátí, i kdyby poklesy pokračovaly. Nakonec, v ten okamžik znovu přikoupíte. Mimochodem – dnes (psáno 12.3.2020) opravdu nakupujeme za ceny z července 2017 – pokud jste tedy ještě nezačali investovat a mrzelo vás, že jste minuli výnosy roku 2018, nezoufejte – přišli jste „pouze“ o cennou zkušenost poklesu hodnoty vašeho majetku.

 

Máte smysl pro zodpovědnost a chcete být připraveni i na nečekané události? Ozvěte se, rád se Vám budu věnovat, telefonicky či videohovorem.